A kedden balesetet szenvedett űrhajót eredetileg hétfőn kellett volna felbocsátani, de egy nappal elhalasztották a startot, mert egy hajó a rakéta röppályája alatti tiltott övezetbe tévedt. A CNN által megszólaltatott szakértők szerint a történtek súlyos csapást mértek az amerikai űrkutatásra, amely az ISS fenntartásában egy ideig kénytelen lesz még jobban támaszkodni az orosz űrkutatási hivatal segítségére, ugyanis a virginiai űrközpontot egyelőre - legalábbis a vizsgálat befejezéséig - valószínűleg nem fogják majd használni.
Az Orbital Sciencesnek ez lett volna a harmadik űrbéli küldetése. A magánvállalat első, Cygnus típusú teherűrhajóját januárban indították az ISS-re, majd július közepén is volt egy indítás. Az amerikai űrkutatási hivatal 1,9 milliárd dollárt fizet az Orbital Sciencesnek, hogy utánpótlást szállítson legalább nyolc alkalommal 2016-ig az ISS-re. Hasonló szerződést kötöttek az Elon Musk féle SpaceX céggel is, kinek decemberben indul az ISS-re a Dragon nevű teherűrhajója, míg az Antares 2015 januárban indult volna ismét.
Az ISS-en mindeközben a Szojuz TMA 14M űrhajósai tartózkodnak, akiket szept. 25-én indítottak útnak, vagyis 33 nappal a hozzájuk induló Antares felrobbanása előtt.
Szojuz TMA 14M indítás: 2014. szept. 25. 20:25 UTC
Cygnus CRS Orb-3 indítás: 2014. okt. 28. 22:22 UTC
SZOJUZ -----> + 33 NAP ---> CYGNUS
A NASA képviseletében a Szojuz TMA 14M-ben, avagy a Szojuz 41. ISS küldetésében Barry Wilmore, az STS-129-es ISS misszió űrhajósa vesz részt, aki egyben a 42-es személyzetnek lesz a parancsnoka.
Barry Wilmore korábbi visszatérése a Földre az STS-129-el a 33-as kifutópályán történt 2009. nov. 27-én 14:44 UTC-kor melyről írtam a -ben.
A jelenleg az ISS-en tartózkodó Szojuz TMA 14M szerepelt a GRAVITÁCIÓ filmben, melyet a 17 ECHO-val indítottak, George Clooney pedig 42-vel és a 67-es Corvette-jével indított.
Ahogyan a filmben megsemmisült az STS-157-es misszió (csak 135 volt, vagyis+22) és az OV-100-as Explorer űrsikló, Sandra Bullock és George Clooney az ISS felé vette az irányt, hogy a Szojuz TMA 14M-el eljussanak a kínai Mennyei Palota űrállomásra, melyen aztán az Isteni Jármű nevű űrhajóba beszállva, visszatérjenek a Földre, melyet korábban az -ben tárgyaltam.
Miután az ISS-en belül tűz üt ki, Ryan Stone/Sandra beszáll a Szojuzba, aztán az ISS-t megsemmisíti az űrtörmelék. Sandra mindeközben a 42-es űrruhában látható és egy képzeletben megjelenő esemény alkalmával George Clooney is beszáll a Szojuz TMA 14M-be. Mint korábban írtam, Sandra az ISS megsemmisülésekor 15:30-kor száll be a Szojuzba.
Mivel az ISS megsemmisülése szimbolikus, így érdemes foglalkozni vele, hogy mit is jelent maga a Nemzetközi Űrállomás.
Nos az ISS a MIR 2, a FREEDOM űrállomás és a COLUMBUS laboratórium egyesítését jelenti, vagyis a BÉKE/SZABADSÁG/GALAMB összevonását, melynek a filmben vége, ahogyan a Szojuz TMA 14M űrben tartózkodásakor is úgy fest, hogy a nagyhatalmak közti békének vége.
Nyilvánvaló, hogy az ISS emiatt lett kiiktatva a filmben, a bűnös pedig egy oroszok által megsemmisített műhold, amely törmelékével mindent elpusztít, mert ugyebár minden ami orosz, az rossz és pusztító. Tényleg, mi lenne, ha nem lenne a Szojuz?
Az első űrhajó, mely az ISS-re ment, az Endeavour az STS-88-as misszióban (indítás 1998. dec. 04.), mely űrsiklóval az amerikaiak az STS-134-es misszióban repültek utoljára, aztán jött a zárás az Atlantis-al az STS-135-ben egy omega logóval. Az oroszok az ISS-nek egyébként éppen az Atlant nevet adták volna, de ezt az amerikaiak elutasították, mert összetéveszthető lett volna a név az űrsiklóval és utalt volna az elsüllyedt Atlantiszra.
Az oroszok viszont az ISS-en először a PROGRESS M1-3-al dokkoltak, melyet 2000. aug. 06-án, azaz az ezredforduló évében Krisztus színeváltozása napján indítottak el.
Az első Progress ISS-hez kapcsolódását az amerikaiak az Atlantis űrsiklóval láthatták az STS-106-os misszióban, melyet 33 nappal a Progress aug. 06-ai startja után indítottak, azaz 2000. szept. 08-án.
Az Atlantis űrsikló 33. és egyben utolsó küldetése nyilvánvalóan szimbolikus a számokat látva. Az amerikaiak viszont az ISS név helyett Alfa űrbázis nevet javasoltak, de azt az oroszok elutasították, mert már nem az első volt a sorban.
Ahogyan a 33-as szám az Atlantis űrsikló első ISS missziója és a Progress aug. 06-os küldetése közt kimutatható, úgy az Atlantis pályafutását is a 33-assal zárták, de 33 nap volt a jelenleg fellövés során felrobbant Cygnus CRS Orb-3 és a Szojuz TMA 14M indítása közt is, melynél a háború istene és a Szűzanya csillagképe és csillaga került az egyenletbe.
Nos, mint szerepelt, a GRAVITÁCIÓ-ban George Clooney is megjelent a Szojuz TMA 14M-ben, a 42-es űrruhás Sandra Bullock mellett.
George Clooney a GRAVITÁCIÓ után a II. Világháború alatt játszódó MŰKINCSVADÁSZOK filmben volt látható, melyet nálunk 2014. febr. 20-án mutattak be.
A film leginkább keresett műkincsei a Brugge-i Madonna és a Genti oltárkép, melyeket George Clooney talált meg, az oroszoknak pedig egy USA zászlót hagyott hátra.